
TERVETULOA kissanpäiviä kortit ja korut sivuilleni.
Nyt liitän tuohon sivuni nimeen myöskin korut.Korujen teko on nyt suuri intohimoni korttien ohella on kivaa opetella jotakin uutta ja varsinkin ,kun on siitä haaveillut ja suunnitellut kauan.
Ensimmäiset on näperrelty ja laittelen niitä joskus tänne sivullenikin esille.
Ei siksi ,että niissä nyt olisi jotakin erikoista tai ihmeellistä vaan siksi kun koen valtavaa tekemisen riemua kun saan korut valmiiksi.Kun itse tilaa tarvikkeet ,suunnittelee ja saa valmiiksi omat tekeleensä on kaikki vain hauskaa .Se on sitä luomisen riemua ,on uutta haastetta ja opeteltavaa.
Toivoisinkin tämän blogini antavan intoa teille kaikille jotka tunnette sydämissänne tarvetta tehdä omin käsin askarteluja tai mitä kukin nyt haluaisikin tehdä,mutta esteenä on ollut "en osaa" tai jokin muu syy.
Unohda syyt ja kokeile on paljon asioita joihin pääsee pikkurahalla kiinni.
Esimerkiksi nämä kortit tai korut ei tarvita paljoa kun aloittaa.Jos on vähän rahaa ei tarvitse alkaa siitä jossa sitä kuluu paljon.
Ei tarvitse käydä kalliita kursseja voi opetella itse varsinkin jos sattuu omistamaan tietokoneen tai on mahdollisuus päästä sen ääreen kirjastosta löytyy ja kirjoja myöskin.Ja varmaan kaikki blogien pitäjät kertovat mielellään aiheesta josta itsekkin ovat kiinnostuneita.(tai ainakin melkein kaikki älä pelästy jos jollakin pipa kiristää siirry seuraavaan blogiin)
Harrastan onnittelukorttien tekemistä korujen ohella edelleen ja se varmasti tuleekin olemaan pääaiheeni tässä blogissani jutustelujen kera.
Jos olet uusi vierailija liity vain joukkoon mukaan laita vain reippaasti heti kommenttia tulen sitten vierailulle blogiisi ja jos sinulla ei ole omaa blogia tule kirjoittelemaan tänne saa kommentoida mielellään. Kaikki ovat tervetulleita tänne olet sitten korttiaskartelija tai et.
----------------
------------
Olen työeläkkeellä ja teen näitä kortteja sekä koruja omaksi ja toivottavasti myös teidän toistenkin iloksi.Kertoilen tässä korttieni ja korujeni valmistamisesta ja joukkoon saattaa mahtua joskus jotakin vinkkiäkin teille jotka innostutte kortti/koru askartelusta. Kysyäkkin saa jos jokin askarruttaa mieltä.Tule sinäkin joukkoon mukaan kortteilemaan/koruilemaan ja keskustelemaan.
Postia voit laittaa sähk.post.os.jos et halua kommentoida täällä.
3D kortit ja erilaiset leimailukortit ovat nyt suosikkejani ja niitä olen näperrellyt nyt, joskus saattaa joku omakin malli piirtämällä syntyä.
Jos jostakin syystä tahtoisit kopioida kuviani ethän sitä tee ilman lupaa kysymättä ainakaan.
Jos kiinnostut jostakin tekemästäni kortista/korusta saat minuun yhteyden sähköposti osoitteestani.
paivi.santtila@pp.inet.fi

Olempas pystynyt olemaan pois täältä kauan viimekuussa olen näköjään täällä laitellut korttejani nähtäväksi.On ollut sen verran kiirettä ,että en ole jaksanut täällä nyt olla vaikka olisin halunnutkin.Kortteja olen kuitenkin väsäillyt näitä jouluisia nyt viimeksi olen tehnyt ihan kaikkia en nyt laita nähtäväksi, mitä olen tehnyt voin sitten joskus niitä päivitellä tänne, mutta muutaman tähän nyt sentään laitan, että vähän tulisi joulunodotuksen tunnelmaa tännekkin.
Ja sisä osasta on tämän näköinen.

Tuo ylimmäinen siis on 3D askartelu cd kortti.Ja tämä alimmainen on leimasinaskartelukortti Edwin ja polle siinä on joulutunnelmissa.
Enkeli kortteja olen myöskin tehnyt jokusia ,mutta välillä sitten jotakin aivan toisenlaista, mitä milloinkin sattuu tulemaan usein se lähtee siitä ,että katselen leimasinkuviani ja innostun sitten tekemään jotakin tässä lähti tuosta hepasta se on niin kiva ja täytyihän sillä kaveri olla tällä kertaa Edwin tallilyhtyineen.
Helsingissä oli kai jo nämä kädentaitomessut ja ensi viikolla on Tampereella sinne täytyy varmaan lähteä katselemaan uusia tuulia ja kivoja juttuja joita ahkerat ihmiset sinne tuovat myyntiin ja tarvikkeita aina pitää täydentää ja heräte ostoiltakaan ei koskaan pysty välttymään ja siksihän sinne mennäänkin ,että jotakin kivaa taas löytyy.
Laitan tähän kuvan tuosta askartelu koristelu aineesta jolla olen kehystänyt tuon cd kortin reunan.

Tässä kuvassa on tuollainen vaaleanpunainen helmiäinen väri ja tuossa kortissa tein nämä "helmet" valkoisella helmiäisvärillä.Pullo on samanlainen kuin kimalleliimapullo ,mutta aine on erilaista ja kuivumisaika on hiukan pitempi kuin kimalteella.
|
|
Heinikan ja Maijun upeat demostraatiot korttiaskarteluu
Näistä StampArt netti lehdistä löytyy kivoja ohjeita mm.värittelystä on hyvät selostukset alimmainen on suomenkielinen lehti.

Aarremaan Anskulta sain tämän.
Ja tämän myöskin aivan ihana .

niin suloinen.Kiitos Ansku

Karjalan Kurtturuusulta
sain tämän ihanan kuvan kiitokset sinulle .
Ja tämän alla olevan sain myöskin häneltä eikö olekkin kiva.

Kiitos ihanalle ystävälleni.
ja sama uudelleen

Kiitos sinulle Pia tulen taas katselemaan ihania korttejasi.

Anskun Arremaasta sekä Virveltä olen saanut tämän kauniin mieltä lämmittävän tunnustuksen.Kiitos teille ystävät.

Ansku ystäväni taas muisti minua tällä kauniilla kuvalla kuinka koskaan voin korvata nämä iloa minulle tuottaneet ihanuudet ,kun en nyt kehtaisi ihan samaakaan kuvaa takaisin laittaa.Kiitokset teille kaikille muistamisista.
Kyllä se eläkeikä sekä loma lähestyy kovaa vauhtia, joulukuun neljästoista päivä jään kahden ja puolen kuukauden lomalle ja sen jälkeen eläkkeelle. Olisi kyllä hauska tavata jos tulet samana päivänä messuille.